AliExpress Gönderi İptal Edildi Nedir?

Banggood Türkiye Fırsatları Telegram Grubuna Katıl!

AliExpress Gönderi İptal Edildi, son zamanlarda oldukça karşılaştığımız bu durum çoğunlukla milleti oyalamaya çalışan çinlilerden oluşuyor. Eğer indirimde iken bir ürün aldıysanız satıcı bir sahte bir takip numarası girip bir hafta sonra bunu iptal ediyor. Bu durumda sizde dispute açıp paranızı geri alıyorsunuz fakat indirimden faydalanmamış oluyorsunuz. Bu durumu yaşamayan yoktur 🙂 Tabi bu durum dışında birkaç istisna durum daha var.

Son zamanlarda sıkça karşılaştığımız sorunlardan biri olan “Gönderi İptal Edildi” sorunu ne anlama geliyor? Bu sorunu nasıl çözebiliriz?

Gönderi İptal Edildi Ne Anlama Geliyor?

Bu mesaj genelde ürünün kargo takip kısmında çıkar. Satıcı ürünü size göndermekten vazgeçmiş veya takip sorunu olabilir. Bu gibi durumlarda dispute açmadan önce ilk satıcıya mesaj atıp, ürünün durumunu sorun ve kargo bilgilerini tekrar girmesini isteyin. Satıcıdan ses seda yok ise dispute açıp paranızı geri alabilirsiniz.

Satıcılar hangi durumlarda gönderimi iptal ederler?

1- STOK SORUNLARI

Eğer satıcının elinde satın aldığınız ürün kalmadıysa “gönderi iptal edildi” ibaresini görmeniz normaldir. Bu gibi durumlarda satıcının ya ürün stoğu kalmamıştır ya da kendisi ürünü göndermek istemiyor olabilir. Genelde indirimli ürünleri bu şekilde yapmaktadırlar. Siz ürünü satın aldığınızda satıcının elinde ürün kalmadığını belirterek sizden ya iptalini ister ya da bu şekilde size sahte bir takip numarası girerek biraz daha süreyi uzatmaya ürünü tedarik etmeye çalışır. Bu gibi durumlarda ürünü satın almadan önce satıcının elinde var mı yok mu onu öğrendikten sonra alışverişinizi yapabilirsiniz. Eğer “gönderi iptal edildi” ibaresini gördükten sonra satıcıya durumu izah ettiyseniz ve cevap vermiyorsa kargo takip kısmından ekran görüntüsü alarak dispute açabilirsiniz.

2 – ÜRÜNÜN KARGOLAMA SÜRESİNİN DOLMASI

Siz sipariş verdikten ve ödemeniz onaylandıktan sonra AliExpress tarafından satıcıya ürünü kargolaması için belirli bir süre verilir. Eğer satıcı o süre içerisinde ürünü kargolamaz ise AliExpress tarafından siparişiniz otomatik olarak iptal edilir ve tarafınıza para iadesi yapılır. Bazen ise bu durumun aksine direk satıcı tarafından iptal edilebilir. Satıcı ürünü belirtilen süre içerisinde gönderemeyeceğini anlayıp iptalini gerçekleştirebilir.

3 – ÜRÜNÜN GEÇ KARGOLANMASI

Satıcı ürünü önceden hazırlayıp direk kargoya vermiş olabilir. Aksine sadece takip numarası girip sonrasında da kargoya verebilir. Bazen belirtilen kargoya verme süresini satıcılar aşar ve siparişin iade olmaması için sisteme sahte takip numarası girebilirler. Bunun gibi durumlarda ise “gönderi iptal edildi” yazabilir. O yüzden ilk dispute açmak yerine satıcıya mesaj atarak siparişinizin durumunu öğrenebilirsiniz.

4 – ÜLKEYE GİRİŞİ YASAKLI VEYA SIKINTILI ÜRÜNLER

Eğer ürünün ülkemize girişi yasak ise (telefon gibi) satıcı bu ürünü yollamak yerine iptal eder çünkü ürünün ona geri döneceğini ve kargo ücreti yüzünden zarara gireceğini anlar. Elektronik sigara, telefon gibi ürünlerin yurt dışından tedariği yasaktır.

  • Her türlü yurt dışı alışverişinize dair sorunuzu bana telegram üzerinden veya yorumlar kısmından sorabilirsiniz 🙂
Banggood Türkiye Fırsatları Telegram Grubuna Katıl!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.