Yurt Dışından Gelen Kargoların Vergi Muafiyeti Kaldırıldı!

Banggood Türkiye Fırsatları Telegram Grubuna Katıl!

Merhabalar, bugün sizlere üzülerek belirtmek isterim ki yurt dışından gelen her ürüne vergi vereceğiz. Çünkü artık 22 euro denilen gümrük sınırı artık YOK! Peki bundan sonra ne yapacağız? gibi kafanızdaki soru işaretlerini bu yazımda tek tek anlatmaya çalışacağım…

Geçen günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme ile beraber yurt dışından internet üzerinden yapılan alışverişlerde 22 EURO‘yu aşmayan ürünler için geçerli olan vergi muafiyeti kaldırıldı. Peki bu yeni düzenleme ile yurt dışından satın almış olduğumuz bir ürüne ne kadar vergi verip alabileceğiz? 

Türkiye’ye uluslararası e-ticaret şirketlerinden sipariş verildikten sonra kargoyla gönderilen ve bedeli 22 EURO‘yu aşmayan ürünlere tanınan vergi muafiyetinin kaldırılmasının ardından gözler, yurt dışından site üzerinden alışveriş yapan tüketicilerin ödeyeceği toplam tutara çevrildi.

Artık, Türkiye’ye posta ve kargo yoluyla gelen tüm gönderilere, bedeli ne olursa olsun %18 veya %20 oranında gümrük vergisi uygulanacak. Gümrük vergisi oranı, AB ülkelerinden sipariş edilen ürünlere %18, Çin başta olmak üzere diğer ülkelerden sipariş edilen ürünlerde ise %20 olacak.

Yeni düzenleme 30 MAYIS’ta yürürlüğe girecek…

30 Mayıs’tan sonra alınacak 22 EURO ve altı ürünlerin vergi dahil maliyeti şu şekilde OLMAYACAK!

DURUM BU TABLODAKİ GİBİ DEĞİL TABİİ…

Sevgili arkadaşlar, iki gündür bir sitenin “webtekno” attığı bir resim yüzünden ÖTV alınır mı KDV alınır mı, muhabbeti dönüp duruyor.

En başta şunu söyleyebilirim ki burada hiç kimse gümrük memuru değil. Onda bir anlaşalım.

Daha yasa yürürlüğe bile girmeden gelen ürünlerde kimin ne yapacağını burada kimse bilemez. Gümrüğe yapması, uygulaması gereken talimat verilir. Gümrük memurları o talimat üzerinden ilerler.

Herkesin merak ettiği konu.

ÖTV nedir? Hangi ürünlerde geçerlidir?

Özel Tüketim Vergisi;

– Lüks ürünlerde (kürk, mücevher, lüks arabalarda gibi),

– İnsan sağlığına zararlı olan ürünlerde (Tekel ürünleri olan alkol, sigara gibi),

– Çevreye zarar veren ürünlerde (fosil atık, benzin, kömür gibi) ödenir.

Yurt dışından petrol, alkol veya tektaş yüzük almadığınıza göre ÖTV sizi ilgilendirmiyor.

ÖTV ile KDV arasında ki fark nedir?

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) bir ürünün ithal edilmesinde veya ilk satışında ortaya çıkmaktadır. Katma Değer Vergisi (KDV) ise malın el değiştirmesinde, ikinci el olmasında bile uygulanabilmektedir.

Gümrük sunum ücreti nedir?

Gümrük sunum ücreti kısaca gümrük memurunun posta veya kargo yoluyla yaptığınız alışveriş üzerine önüne gelen paketin içeriği konusunda şüphelenmesi durumunda, paketi açarak kontrol etmesi nedeniyle ödemeniz gereken bedeldir. Gümrük denetim görevi yapıldığı için sizden bedel istenmesi anlamına geliyor.
4.5 TL Gümrük Sunum Ücreti
0,70 TL Damga Vergisi

Her ürüne gümrük vergisi kesilecek mi?

Arkadaşlar kendi fikrimi söylüyorum, gelen her ürünü açıp kapatma gibi bir şansları yok. Eğer öyle bir şey yapacak olursalar ptt için bulundukları bina gibi 5 tane daha bina kiralamaları gerekir. Yürüyecek yer kalmaz. Bugün gelen postayı anca 10 gün 20 gün sonra açabilirler. En fazla yapabilecekleri. “5-10$” civarı okunan bandrol üzerinden %20 KDV ekleyip gönderebilir. Ancak 1 dolarlık şeye %20 eklendiğinde ne olacak onu bilmiyorum.
Yani kısacası bu sistem böyle gitmez.

Gümrük sunum ücreti zamanında da ortalık ayağa kalmıştı fakat belirli kişilere 5.20 TL kesiliyordu ancak bunda da ilk 1 ay sıkı denetim yapıp 1 ay sonra daha az denetim yapıp yavaşça gevşeyecektir. Kanaatim o yönde…

Herkes ayrı ayrı konu açıyor, lütfen yeter insanlar vergi ile ilgili bir şey görmekten bıktı. Zorunlu olarak bu yazıyı yazmak istedim umarım aklınızda ki soru işaretini bir nebze dindirmiştir.
Saygılarla.

Yeni açılan sadece Banggood ürünlerinin paylaşıldığı grubumuzda sizleri de aramızda görmek isteriz 🙂
Gruba katılmak için TIKLA!

Banggood Türkiye Fırsatları Telegram Grubuna Katıl!

Yorum ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorumlar kısmından bana bildirebilirsiniz 🙂

Ayrıca diğer yazılarımıza da göz atmayı unutmayın!

“Yurt Dışından Gelen Kargoların Vergi Muafiyeti Kaldırıldı!” üzerine 2 yorum.

  1. Posta zarfı olarak gönderilen kargoların açılıp incelenme olasılığı var mı? Üzerinde fiyat vb yazılar yazmadığı halde.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.